DÉLVIDÉK 175 - Tanulmányúton jártak a honismerettel foglalkozó határon inneni és túli civilek🇭🇺
❤️A Bánság és Bácska jelentős szerepe az 1️⃣8️⃣4️⃣8️⃣-4️⃣9️⃣-es forradalom és szabadságharcban – ez volt a témája az idei, éppen X. Honismereti Regionális Civil Találkozónak.
🤍A civil tömörülés, amely helytörténettel, hagyományőrzéssel foglalkozó, anyaországi és határon túli szervezeteket fog össze, a 175 évvel ezelőtt zajlódott történelmi eseményeket állította legutóbbi, több napos programja középpontjába. Ennek jegyében tartottak tudományos konferenciát az SZTE BTK Modernkori Magyar Történeti Tanszékével együttműködésben, és erre a területre irányult az a tanulmányút is, amelynek során a Délvidék jelentős 1848-49-es történelmi emlékhelyeit keresték fel, május utolsó és június első napjaiban.
💚Károlyi Attila, a Honismereti Egyesület elnökhelyettese az előzményekkel kapcsolatban elmondta: 🗣 2014-ben volt az első civil találkozójuk, azóta évente összegyűlnek a határ három oldalán munkálkodó szervezetek, amelyek honismereti programmal is rendelkeznek. Kezdetben egy-egy péntek délutánt szántak rá, és a civil találkozók ekkor még arról szóltak, hogy megismerjék egymás munkáját. "- Már a kezdetektől fogva úgy gondoltuk, hogy kihasználjuk a Szeged-Temesvár-Arad hármasságot, és váltott helyszíneken valósul meg a találkozó. Aztán különböző témákat kerestünk, így jött az 1848-49-es jubileum gondolata is. Balázs István, temesvári helytörténész tavaly megjelent 48-as emlékhelyek a Temesközben című könyve adta az ötletet, hogy szervezzünk egy konferenciát, amelyhez tanulmányút is kapcsolódik, mert ez így együtt szolgálhatja igazán a közös emlékezést."
🇭🇺 A három napos kiránduláson tíz különböző civil szervezet mintegy húsz tagja képviseltette magát, három országból. A tanulmányút ideje alatt 15 bánsági helyszínt kerestek fel, az Arad – Újbesenyő -Temesvár - Berekszó - Gyertyámos – Zsombolya – Nagybecskerek - Muzslya – Elemér –Törökbecse -Zenta települések érintésével és szinte mindenütt kisebb előadások szolgálták a helyhez kötődő, történelmileg is pontos információk megismerését.
A már említett két szervező egyesület mellett ott volt a résztvevők sorában a
✅ Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ,
✅ a zentai Ci-Fi Civil Központ,
✅ a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének Szegedi Tagozata.
Házigazdaként fogadta az emlékezőket Temesváron
✅ a Bánsági Kárpát Egyesület,
✅ a Bánsági Magyar Értékekért Egyesület,
✅ a Bartók Béla Alapítvány,
✅ a Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület és
✅ a Szórvány Alapítvány.
A tanulmányúthoz kapcsolódva a Nemzeti Összetartozás napja alkalmából, Könyvet a szórványba! címmel könyvgyűjtést hirdetett a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ. Mindössze pár nap alatt óriási mennyiségű könyvadomány érkezett a sajtóban és a közösségi médiában közzétett felhívásnak köszönhetően.
🚛 A szállítást a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület és a Meritum Kulturális és Közhasznú Egyesület által szervezett tanulmányúttal sikerült összekötni, így a X. Honismereti Regionális Civil Találkozó keretében vette át könyveket az iskola igazgatója, Erdei Ildikó.